Ημερίδα - «Ενίσχυση της επιχειρηματικότητας για άτομα με έντυπο-αναπηρία στην Ελλάδα» στις 13 Σεπτεμβρίου 2023

Σας προσκαλούμε στην Ημερίδα που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, υπό την αιγίδα του Πανελληνίου Συνδέσμου Τυφλών, την Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου από 11.00-15.30, στον Φάρο Τυφλών Ελλάδος στην Καλλιθέα, με θέμα «Ενίσχυση της επιχειρηματικότητας για άτομα με εντυπο-αναπηρία στην Ελλάδα».

Στόχος της Ημερίδας είναι να περιγράψει το πλαίσιο των πολιτικών ενίσχυσης της επιχειρηματικότητας για άτομα με αναπηρία στην Ελλάδα και να αναδείξει τα εμπόδια αλλά και τις προοπτικές που υπάρχουν για εντυπο-ανάπηρα άτομα που επιθυμούν να αναπτύξουν επιχειρηματική δραστηριότητα.

Η Ημερίδα διοργανώνεται στο πλαίσιο του Έργου Όμηρος με στόχο την άρση των εμποδίων προσβασιμότητας στην επιχειρηματικότητα σε εντυπο-ανάπηρα άτομα, από το Αιγαίο και την Κύπρο, με εταίρους το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου, τον Δήμο Μυκόνου, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και την Παγκύπρια Οργάνωση Τυφλών.

Το «Διασυνοριακό δίκτυο προώθησης της επιχειρηματικότητας σε εντυπο-ανάπηρα άτομα με χρήση έξυπνων εργαλείων πρόσβασης στις βιβλιοθήκες – ΟΜΗΡΟΣ», συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΤΠΑ) και εθνικούς πόρους της Ελλάδας και της Κύπρου στο πλαίσιο του Προγράμματος Συνεργασίας INTERREG V-A Ελλάδα-Κύπρος 2014-2020.

Ετικέτες